My minimaturita - first part

27. června 2008 v 12:10 | Slečna A. |  Anorexie
Takže...tohle je moje minimaturitní práce. Sepsat to mi trevalo...hodně dluho a tak doufám ,že jí všude uvidím jenom se zdrojem. Tedy mnou...
Pokud ne nahlásím váš blog správci....
Obecně o Mentální anorexii
Mentální anorexie neboli Anorexia nervosa je psychickou poruchou s velmi vážnými tělesnými následky. Tato nemoc se stejně jako EDNOS[1], záchvatové přejídání, nebo Mentální bulimie2, řadí mezi tzv. Poruchy příjmu potravy (PPP).
Spočívají v nepřiměřeném strachu z přibývání tělesné hmotnosti a zkreslené představě o sobě samém. Anorektici úmyslně snižují svou váhu, která pak ve výsledku bývá až o 25% nižší, než je jejich zdravá tělesná hmotnost. Není pravdou, že by lidé postižení touto chorobou neměli rádi jídlo, právě naopak.Trpí však sníženým sebevědomím a depresemi, a proto si mnohdy vsugerují představu, že jakmile zhubnou na určitou váhu, jejich život se neuvěřitelným způsobem změní k lepšímu. Nemocný však bohužel není schopen objektivně hodnotit své tělo.Ve svém zkresleném pohledu je neustále příliš objemný a neschopný hubnout. Pocity zoufalství a neschopnosti pak vedou k ještě hlubším depresím a zoufalému jednání. I přes to všechno má pocit, že své jednání má zcela pod kontrolou. Svou poruchu si buď neuvědomuje, nebo se jí záměrně odmítá vzdát. Jak už jsem se zmínila, při vzniku této poruchy hraje největší roli nízké sebevědomí a neobjektivní sebehodnocení. Je proto samozřejmostí, že dívky, trpící nadváhou, mají větší tendenci k záměrnému snižování hmotnosti, často vedoucí až k Mentální anorexii, a to především ty, jenž se setkaly s negativním hodnocením svého tělesného vzhledu. Ale PPP se často rozvine u štíhlých dívek, které nemají žádný důvod měnit svou tělesnou hmotnost, neboť jejich BMI3 je v normě.
Existují dva typy Mentální anorexie. Prvním z nich je tzv.restriktivní typ.U tohoto typu se setkáváme s omezováním v jídle, hladovkami a nadměrným cvičením. Nemocní nezvrací, ani se nepřejídají.
Druhým typem je tzv. pugrativní typ. U něho se střídají období přísného omezování v jídle se záchvaty přejídání a následné zvracení, či užívání diuretik, nebo jiných pugrativních metod. Někdy nemocní zvrací jídla, která snědli z donucení, či "navíc" . Jiní si své záchvaty přejídání plánují předem. Nakupují velké množství potravin a pečlivě vybírají dobu, kdy budou o samotě. A v neposlední řadě je zde typ nemocných, na které přichází záchvaty nárazově. U tohoto typu Mentální anorexie váha nemocných často nepřiměřeně kolísá.
Některé dívky, u nichž se rozvinul pugrativní typ Mentální anorexie se stanou závislými na laxativech, tedy projímadlech. Při jejich dlouhodobém používání je člověk nucen zvyšovat jejich dávky, neboť jeho střevní sklovina ochabne a po nějaké době reaguje už jen na vnější podměty. Nevhodné používání může způsobit zdravotní potíže.V jiných případech vznikne závislost na diureticích - odvodňujících přípravcích. Ty odvádí z těla vodu a spolu s ní životně důležité minerální látky a stopové prvky. To rozvrací látkovou výměnu, vede k ochabnutí svalstva a může způsobit i poruchy srdečního rytmu. Navíc může dojít k dehydrataci.
Mentální anorexie často vede k Mentální bulimii. To již anorektici nejsou schopni snášet neustálé hladovění a propadnou záchvatu přejídání. Při těchto záchvatech dokáží sníst velké množství jídla zcela odlišných chutí. Nemocní při nich doslova konzumují vše co se jim během záchvatu dostane pod ruku a pokračují v jídle, i když už nepociťují hlad. V některých případech dívky ani nesní nějak velké množství jídla, avšak mají zkreslený pohled na stravování, a tudíž si myslí, že snědly více, než by měly. Po těchto stavech ,,vlčího hladu", jak je sami označují, mívají pocit, že nezvládly situaci a zklamaly. Navíc mají úzkostlivý strach ze vzrůstu své tělesné hmotnosti. To je mnohdy dožene až k násilnému vyzvracení potravy a nebo k použití projímadel. Méně obvyklým jevem je přechod z Mentální bulimie na Mentální anorexii.


[1] Eating Disoster Not Otherwisely - Psychická porucha s některými příznaky PPP, avšak fyzické poškození organismu nedosahuje takové míry jako při plně rozvinutých PPP
2 PPP, při které nemocný podléhá záchvatovému přejídání a následnému vyvrhování potravy, či vyvolávání průjmů, nebo používání jiných násilných metod, sloužících k tomu, aby neztloustl
3 Body Mass Index-viz.příloha
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.